International Dance Competition Hellas - UNREGISTERED VERSION

Go to content

Main menu

2012

Report > Results

1st Place
 
Lee Jung-In, Seoul - South Korea, 1st Prize for Excellence in Contemporary Dance Men – Professional Division
Kamill Ariston Chudoba, Vienna - Austria, 1st Prize for Excellence in Ballet Repertory Men – Professional Division
Kim Kyung-Il, Seoul - South Korea, 1st Prize for Excellence in Contemporary Dance Men – Professional Division
Marina Vasilieva, Russia, 1st Prize in Ballet Repertory – Children Amateur Division
Lee Sun-see, of “Hanyang University” the 1st Prize in Contemporary dance, Professional soloists,
Polina Petrou, of "The Dance Studio" Annita Hatjieftychiou, Cyprus, 1st Prize in Ballet Repertory and 2nd Prize in Contemporary dance amateur soloists
Myrianthi Panagiotou, Cyprus, 1st Prize in Classical Ballet repertory and the 2nd Prize in Contemporary Dance children soloists
The following names received the distinctions for Coaching
2nd Prize for Contemporary Dance Coaching, Mrs Maria Gadetsaki.
2nd Prize for Classical Ballet Coaching, Mrs Tania Miltenova.
3rd Prize for Classical Ballet Coaching, Mrs Nona Tzioeva.

2nd and 3rd Place

Lee Doh-hee, of the “Gwangju Arts School”, 2nd Prize in Contemporary Dance, Amateur women soloists.
Jung Soo-Dong, Kim Hyung-geon, Byung - Jin Lee (South Korea) 2nd Prize in Contemporary Dance Professional men soloists
Aretina Noti, 2nd Prize in Ballet repertory, amateur women soloists.
Nefeli-Sofia Stefopoulou, 2nd Prize in Contemporary Dance junior soloists,
Konstantina Liontou, of "Kalliopi Spyrou Dance School”, 2nd Prize in Classical Ballet repertory and the 2nd Prize in Contemporary Dance junior soloists
Athena Kollakidou, 3rd Prize in Classical Ballet repertory professional soloists,
Kang Tae Yung and Park Bae Eun, of the “Contemporary Ballet Theater YWAN”, 3rd Prize in Contemporary Dance Professional ensemble,
"Voula Routsakou Dance School" (Athens - Greece) 3rd Prize in Ballet repertory juniors, Amateur dance schools ensemble.
Kim Jae-Yun, Yoon Na-ra, Lim Kyeon-Woo (South Korea), 3rd Prize in Contemporary Dance Professional men soloists
Alina Gusakova, (Moscow - Russia) 2nd Prize in Neoclassical Ballet, professional women soloists.
Alina Gusakova and Ivan Ryumin (Moscow - Russia) 2nd Prize in Classical and Neoclassical Pas de deux Professionals
Piergiorgio Regazzo, (Italy) 2nd Prize in Ballet repertory, and the 3rd Prize in Contemporary dance, Professional men soloists,
Anarosa Ramos Mendoza (Spain) the 2nd Prize in Neoclassical and the 3rd Prize in Ballet repertory Professional women soloists
Liu Chang (Beijing - China) 2nd Prize in Free style Professional men soloists.
Sofya Manaeva, Age13 (Moscow - Russia) 2nd Prize in Ballet repertory Junior soloists.
Magdalena Zofia Dudek, (Poland), 3rd Prize in Jazz Junior soloists
"Odette Dance School" (Romania) the 3rd Prize in Classical Ballet Children under 10 years soloists,


2nd and 3rd Place

Alina Gusakova, (Moscow - Russia) 2nd Prize in Neoclassical Ballet, professional women soloists.
Alina Gusakova and Ivan Ryumin (Moscow - Russia) 2nd Prize in Neoclassical Pas de deux Professionals
Piergiorgio Regazzo, (Italy)  2nd Prize in Ballet repertory, and the 3rd Prize in Contemporary dance, Professional men soloists,
Anarosa Ramos Mendoza (Spain) the 2nd Prize in Neoclassical and the 3rd Prize in Ballet repertory Professional women soloists
Liu Chang (Beijing - China) 2nd Prize in Free style Professional men soloists.
Lee Jung In (South Korea) 2nd Prize in Contemporary Dance Professional men soloists.
Kim Seung Hyun (South Korea) 2nd Prize in Contemporary Dance Professional men soloists
Seon Jeong-chan (South Korea) 2nd Prize in Contemporary Dance Professional men soloists
Marina Kourti and Georgios Pelayias (Greece) the 2nd Prize in Classical Ballet, Professionals' pas de deux,
Aggeliki Parla and Jannis Manousakis (Greece) of "Desperados" dance group, the 3rd Prize in Free style professional' ensemble
Lee Ju-Sung (South Korea), 3rd Prize in Contemporary Dance Professional men soloists
Maria Lakka  (Athens - Greece) the 2nd Prize in Ballet repertory, Amateur soloists,
Stefanos Dimoulas,  (Volos - Greece) 2nd Prize in Contemporary dance, Amateur men soloists,
Sofya Manaeva, Age13 (Moscow - Russia) 2nd Prize in Ballet repertory Junior soloists.
Diamanto Hadjizacharia, Age 13(Cyprus) 2nd Prize in Classical Ballet repertory and in Contemporary Dance Junior soloists
"Dance Studio Ilaria Larkou & Valeria Solea" (Cyprus)  the 2nd Prize in Classical Ballet Children under 10 years soloists,
"Russian Classical Ballet and Music School of Vania Vrondi", 2nd Prize with Mila Pavlovic in Classical Ballet Children soloists,
Aggeliki Parla and Jannis Manousakis (Greece) of "Desperados" dance group, the 3rd Prize in Free style professional' ensemble
Lee Ju-Sung (South Korea), 3rd Prize in Contemporary Dance Professional men soloists
Athina Chalvatzoglou (Thessaloniki - Greece) the 3rd Prize in Classical Ballet repertory and in Neoclassical Ballet Amateur soloists,
Thalia Melissaratou and  Iliana Barmpagianni, (Athens - Greece) the 3rd Prize in Ballet repertory, Amateur women soloists,
Magdalena Zofia Dudek, (Poland), 3rd Prize in Jazz Junior soloists
"Voula Routsakou Dance School" (Athens - Greece) 3rd Prize in Ballet repertory, Amateur dance schools ensemble.
"Mary Lada Dance School" (Athens - Greece) 3rd Prize in Free style Juniors' ensemble
"Odette Dance School" (Romania) the 3rd Prize in Classical Ballet Children under 10 years soloists,
Maria Viktoria Charidimou (Cyprus) the 3rd Prize in Contemporary dance Children 10 - 13 years soloists,
Marina Spyrou (Cyprus)  3rd Prize in Contemporary dance Junior soloists,
Stella Avgousti (Cyprus) 3rd Prize in Classical Ballet and in Contemporary dance Junior soloists,
Louiza Stylianou, (Cyprus)  3rd Prize in Classical Ballet repertory and in Contemporary dance Children soloists
Evangelia Katsioti (Evia - Greece) 3rd Prize in Ethnic Junior soloists

Back to content | Back to main menu