International Dance Competition Hellas - UNREGISTERED VERSION

Go to content

Main menu

2016

Report > Results

RESULTS 2016

 

Soloists 1st Prize Winners
and
Katerina Pavlaki Awards and Scholaships Recipients
(By Category)


Professional Division Female Dancers
Kristine Moe  (Norway), 1st Prize for Excellance in Ballet Repertory and in Neoclassical Ballet
Georgia Andreea Botez (Romania), 1st Prize in Ballet Repertory
YoungBin Cho (South Korea), 1st Prize in Contemporary Dance
Filippa Arntsen Vik  (Norway), 1st Prize in Ballet Repertory
Hime Hayata  (Belgium/Japan), 1st Prize in Pas de Deux

Professional Division Male Dancers
Angelos Antoniou (Belgium/Greece), 1st Prize in Pas de Deux and in Noeclassical Ballet
Nikolaos Gkentsef (Russia/Greece), 1st Prize in Ballet Repertory

Amateur Division
Hyein Jung  (South Korea), 1st Prize in Ballet Repertory Amateur over16teen Category
YeJi Hwang (South Korea), 1st Prize in Ballet Repertory Junior Category
Sara Lund Iskov  (Norway), 1st Prize in Ballet Repertory Children Category
Miso Yun  (South Korea), 1st Prize in Ballet Repertory Children Category
Yerin Na   (South Korea), 1st Prize in Ballet Repertory Children Category

Ensemble 1st Prize Winners
HeeYeon & YoungBin (South Korea) 1st Prize in Contemporary Dance Professional duet
“Scuola Danza Accademia” (Italy), 1st Prize in Free Modern Amateurs' ensembles
Anastasia Galati & Konstantina Tsimeka (Greece), 1st Prize in Contemporary Dance Junior duet

____________________

Soloists 2nd Prize Winners

Georgia-Io Spiliotopoulou (Greece),  2nd Prize in Ballet Repertory Professional Female Soloists
Sofie Ruthenbeck (Norway), 2nd Prize in Ballet Repertory Pre-Professional Female Soloists
Oda Aleid Stensrud, (Norway), 2nd Prize in Free Modern Pre-Professional Female Soloists
Ekaterina Meglinskaya (Russia) 2nd Prize in Contemporary Dance Amateur Female Soloists
Panagiotis Dionysakopoulos (Greece), 2nd Prize in Ballet Repertory Professional Male Soloists
Andrei Fabian Raschitor (Romania), 2nd Prize in Contemporary Dance Pre-Professional Male Soloists
Simone Giroletti (Italy), 2nd Prize in Ballet Repertory and in Contemporary Dance Amateur Male Soloists
YuJeong Lee (South Korea), "Lausanne Ballet Academy" 2nd Prize in Ballet Repertory Amateur Female Soloists
Myrianthi Panagiotou (Cyprus), 2nd Prize in Ballet Repertory and in Contemporary Dance Amateur Female Soloists
YeJi Hwang (South Korea) 2nd Prize in Contemporary Dance Junior Female Soloists
Eleni Makri (Greece) 2nd Prize in Contemporary Dance Junior Female Soloists
YuJin Park (South Korea) 2nd Prize in Contemporary Dance Junior Female Soloists
Nayoung Kim (South Korea) 2nd Prize in Contemporary Dance Amateur Female Soloists
Miso Yun & Yerin Na (South Korea) Maria Tzouli (Greece) 2nd Prize in Contemporary Dance Children Soloists

Ensemble 2nd Prize Winners
“Scuola Danza Accademia” (Italy), 2nd Prize in Noeclassical Ballet and in Contemporary Dance Amateurs' ensembles
“Dance Studio Ilaria & Valeria” (Cyprus), 2nd Prize in Contemporary Dance Juniors' ensembles
“Full Out” (Greece), 2nd Prize in Contemporary Dance Amateurs' ensembles
“Aleporou Dance School” (Greece), 2nd Prize in Free Modern Amateurs' ensembles

_____________________


Soloists 3rd Prize Winners

Victoria Pavlova (Bulgaria) 3rd Prize in Ballet Repertory Professional Female Soloists“National School of Dance Art Sofia”
Elli Stavropoulou (Greece) 3rd Prize in Ballet Repertory Professional Female Soloists
Margarita Andreeva (Russia) 3rd Prize in Ballet Repertory and Neoclassical Professional Female Soloists
Sofie Ruthenbeck (Norway) 3rd Prize in Ballet Repertory Pre-Professional Female Soloists
Diana Atoian (New York, U.S.A.) 3rd Prize in Ballet Repertory Junior Female Soloists
Ekaterina Meglinskaya (Russia) 3rd Prize in Free Modern Amateur Female Soloists
Filippa Arntsen Vik (Norway) 3rd Prize in Neoclassical Ballet Pre-Professional Female Soloists
Anna Fytila (Greece) 3rd Prize in Neoclassical Ballet Amateur Female Soloists
Menexia Paschalidou (Cyprus) 3rd Prize in Contemporary Dance Professional Female Soloists
Maria Avrantini (Greece) 3rd Prize in Ballet Repertory, Neoclassical and Contemporary Dance, Junior Female Soloists
Marina Pantelaki (Greece) 3rd Prize in Ballet Repertory Junior Female Soloists
Amalia Eleni Markaki (Greece) 3rd Prize in Ballet Repertory Junior Female Soloists
Elena Tsagkaraki (Greece) 3rd Prize in Contemporary Dance Junior Female Soloists
JiMin Kim (South Korea) 3rd Prize in Contemporary Dance Junior Female Soloists
Louiza Stylianou (Cyprus) 3rd Prize in Contemporary Dance Amateur Female Soloists
Gloria Buzzi (Italy) 3rd Prize in Contemporary Dance Amateur Female Soloists
SeoYeon Kim (South Korea) 3rd Prize in Ballet Repertory Children Soloists
Alexia Georgiana Stanciu (Romania) 3rd Prize in Ballet Repertory and in Contemporary Dance Children Soloists
Nicol Kašíková (Czech Republic) 3rd Prize in Ballet Repertory and in Free Modern Children Soloists
Sara Lund Iskov (Norway) 3rd Prize in Free Modern Children Category
Alexia Zakarian (Cyprus) Olga Chalkia & Georgia Zoidi (Greece) 3rd Prize in Contemporary Dance Children Soloists

Ensemble 3rd Prize Winners
“Full Out”
“Aleporou Dance School”

Back to content | Back to main menu